Złamanie kręgosłupa to bardzo poważny i zagrażający życiu uraz i zdarza się też nad morzem w kurorcie Sopot , a oprócz tego miastach jak Gdynia , a oprócz tego Gdańsk. Powstaje najczęściej podczas upadków z wielkiej wysokości oraz wypadków komunikacyjnych oraz skoków na główkę do morza, jeziora. Wielokrotnie uraz ten jest przyczyną długotrwałych przekształceń, takich jak niedowład kończyn górnych i dolnych.Dzieje się to zwłaszcza jeżeli został uszkodzony rdzeń kręgowy. Jakie są natomiast objawy złamania, na czym polega leczenie i jak wygląda późniejsza rehabilitacja pacjenta ze złamanym kręgosłupem?

Wyróżniamy 2 główne przyczyny złamań kręgosłupa. Pierwszą z nich jest nagły uraz powodujący uszkodzenie kręgosłupa przykładowo. wypadek samochodowy, niefortunny skok do wody. W takiej sytuacji objawy występują natychmiast po zdarzeniu, a zaliczają się do nich
- nagły i bardzo silny ból
- czasami utrata przytomności
- wszelkie zaburzenia neurologiczne, takie jak osłabienie siły mięśniowej czy drętwienie
- utrudnienie oddychanie i towarzyszący ból
- ograniczenia w ruchomości w plecach
- a także paraliż.

Oprócz złamań spowodowanych wypadkiem istnieją także złamania spowodowane w przebiegu osteoporozy. W tym przypadku objawy nie muszą wystąpić poza bólem.

Udzielając pierwszej pomocy osobom z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa, powinno się pamiętać przede wszystkim o tym, ażeby nie przekształcać pozycji ciała osoby poszkodowanej. Może to bowiem spowodować przesunięcie kręgów, uszkodzenie rdzenia kręgowego, a w efekcie pogorszenie stanu zdrowia chorego.
W tak zaistniałej okoliczności bardzo dobrze jest wezwać ratowników medycznych aby umieścić pacjenta w kołnieżu ortopedycznym a potem na noszach lub innej podobnej powierzchni, przykładowo. drzwiach.

Leczenie urazu jest zależne od rodzaju złamania. W sytuacji złamań stabilnych, czyli takich bez dodatkowych obrażeń neurologicznych leczenie nie różni się zbytnio od leczenia innych złamań. Opiera się na usztywnieniu w celu umożliwienia zrostu kości. O ile zaś złamanie kręgosłupa jest niestabilne i doszło do obrażeń neurologicznych, nieodwołalnie potrzebna jest operacja pacjenta, mająca na celu przywrócenie mu dawnej sprawności. Nieodzownym elementem takiego leczenia jest również długa i kompleksowa rehabilitacja.

Podjęta terapia, musi być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Fizjoterapia w tym przypadku jest bardzo skomplikowana i oscyluje w głównej mierze na fizykoterapię, kinezyterapię jak i potem delikatne masaże.
Tak przeprowadzona kuracja, w bardzo wielu sytuacjach jest priorytetową nadzieją pacjenta na odzyskanie sprawności po urazie w dostatecznym stopniu. Powinno się też pamiętać, że takie zabiegi wymagają od pacjenta motywacji i współpracy.

Trauma kręgosłupa jest tak istotnym, że niekiedy po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu u pacjenta zostają ewidentne powikłania. Tymi występującymi najczęściej są:

- wszelkie zmiany zwyrodnieniowe
- taka mała ruchomości stawów w obrębie kręgosłupa
- zaburzenia chodzenia
- przewlekła niestabilność w plecach
- utrudnienia oddychania , a oprócz tego kłopoty ze snem


Właśnie dlatego tak ważnym jest wybór odpowiednich lekarzy oraz dodatkowo rehabilitantów. Ewentualną niekompetencję medyków można przypłacić cierpieniem przez resztę życia.
A przy tym, pamiętać należy także o tym, że przebyty uraz kręgosłupa znacznie zwiększa ryzyko kolejnego złamania.
Źródło: https://www.polecanyfizjoterapeuta.pl/profil/gdansk-pawel-michalowicz/fizjoterapeuta.

0 komentarze:

Prześlij komentarz